Klej to substancja, dzięki której dwie powierzchnie przygotowane z takich samych bądź różnych materiałów zaczną do siebie ściśle przylegać. Klej występuję w dużej liczbie przypadków w postaci ciekłej niemniej jednak też w postaci proszku, sztyftów, folii bądź wkładów klejących tworzących po roztopieniu złącze. Klej identycznie jak farby i lakiery zalicza się do materiałów czynnych powierzchniowo.
Proces klejenia wyglÄ…da nastÄ™pujÄ…co: dwa elementy, które chcemy poÅ‚Ä…czyć ze sobÄ… pokrywamy warstwÄ… kleju, przyciskamy do siebie i czekamy do momentu, w którym klej je zwiąże. Wiele klejów wymaga przed zastosowaniem wyczyszczenia klejonej powierzchni, na przykÅ‚ad używajÄ…c klej do aluminium – musimy to aluminium uprzednio oczyÅ›cić. CzÄ™stymi sposobami czyszczenia powierzchni przed klejeniem sÄ…: obróbka Å›cierna, chemiczna, odtÅ‚uszczanie czy również lakierowanie.
Kleje można podzielić ze względu na mechanizm klejenia: kleje mieszane, rozpuszczalnikowe, kleje oparte na polimerowych żywicach a także na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe.
WystÄ™puje także podziaÅ‚ na kleje naturalne i syntetyczne – te pierwsze sÄ… pochodzenia zwierzÄ™cego bÄ…dź roÅ›linnego, jednak najwiÄ™ksze zastosowanie techniczne majÄ… kleje syntetyczne.
Â