Zakup lokalu nie należy do procedur ekstremalnie trudnych, choćby w wypadku polskiego prawa dość złożonym i najczęściej długotrwałym. Jak przygotować się na to ciekawe choćby żmudne zadanie tym bardziej że z reguły kupujemy mieszkanie z drugiej ręki. A ten rynek nieruchomości jest nieprawdopodobnie zawiły i trudny do racjonalnego oceniania wartości danego lokum, więc postaram się zaprezentować możliwie jak najdokładniejszy plan działania , a oprócz tego czym powinniśmy się kierować przy wyborze.
WydawaÅ‚oby siÄ™, że caÅ‚y proces powinien zacząć siÄ™ od znalezienia adekwatnego dla siebie mieszkanie. Nic bardziej mylnego. Dlaczego?? Ponieważ Å‚atwo można sobie wyobrazić sytuacjÄ™, kiedy bank odmawia z przyczyn obiektywnych lub caÅ‚ego kredytu albo wycenia twoje możliwoÅ›ci kredytowe na kwotÄ™ w której nie bÄ™dziesz wstanie kupić tego wymarzonego lokum. Wówczas godziny spÄ™dzone na oglÄ…daniu zbyt dużych lub zbyt drogich – jak siÄ™ wówczas okazuje – lokali, okażą siÄ™ stracone. By uniknąć tego rodzaju rozczarowania warto przejść siÄ™ do banku gdzie chcemy wziąć kredyt i zapytać o nasza zdolność kredytowÄ… i ewentualne sposobnoÅ›ci podwyższenia jej o ile jest nieodpowiednia.
Duża ilość ofert dystrybucji mieszkań i domów pochodzi w chwili obecnej z biur nieruchomości. Koszta tego pośrednictwa w wielu sytuacjach spadają na kupującego co znacznie podwyższa cenę domów i mieszkań i powoduje że jest mniej chętnych na jej kupno. Istnieją też odwrotne możliwości gdzie poszukujący lokum wynajmuje osobę specjalizująca się w wyszukiwaniu mieszkań z jak najlepszych ofert. Świadczące prze pośrednika usługi są zapisane w umowie o pośrednictwie w kupnie nieruchomości gdzie usługodawca posiada zapewnioną prowizję w ogromnej liczbie przypadków ok 15-3 % + VAT wartości domów i mieszkań.